HDP safını bir sefer daha muhakkak etti! Libya’ya olay ziyaret

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet,Türkiye’nin Libya‘daki resmi muhatap kabul ettiği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşan isyancı Halife Hafter ile buluştu.

“DENİZ MUTABAKATINI KABUL ETMİYORUZ”

TEZKERELERE HAYIR OYU KULLANMIŞTI

TBMM’de görüşülen Irak, Libya ve Suriye tezkerelerine karşı çıkan HDP, Türkiye’nin terör örgütü PKK ve YPG’ye yönelik operasyonlarıyla ilgili tezkerelere de hayır oyu kullandı.

BM, ULUSAL MUTABAKAT HÜKÜMETİ’Nİ TANIYOR

Libya’da 2011’de periyodun başbakanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin akabinde bir türlü siyasi sistem kurulamadı. Ülkenin batısında Trablus’ta yer alan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler tarafından tanınıyor ve resmi olarak Libya Hükümeti olarak geçiyor. Türkiye’de Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne dayanak veriyor. Bayraktar TB-2 SİHA’lar, Türk donanmasının kurduğu hava savunma ağı ve Türk subaylarının eğittiği Libya askerleri, BAE, ABD, Rusya ve Fransa tarafından desteklenen Hafter güçlerine karşı büyük kazanımlar elde etti. Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile münhasır ekonomik alan antlaşması imzalayarak, Türkiye’nin Mavi Vatan tezine takviye verdi. İsyancı General Halife Hafter öncülüğündeki Libya Temsilciler Meclisi ise Tobruk’ta bulunuyor.

Yorum yapın