Güney Sudan’da sığır hırsızları, kabileye saldırdı: 56 meyyit, 17 yaralı

Güney Sudan‘da akıllara sakinlik veren bir olay yaşandı. Komşu Jonglei eyaletinden sığır hırsızlığı yapan silahlı bir küme ile Greater Pibor eyaletinde hayvancılıkla uğraşan silahlı gençler ortasında dün çatışma çıktı.

56 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Greater Pibor eyaletindeki lokal hükümetin Enformasyon Bakanı Abraham Kelang Jiji, pazartesi bir küme silahlı sığır hırsızının eyaletteki hayvancılara ve askeri kışla ile birtakım kamu kurumlarına saldırdığını söyledi. Jiji, sığırları çalan hırsızların, Gumuruk ve Kongor ilçelerindeki hayvan sahiplerine silahlı atağıyla çıkan çatışmada 56 kişinin öldüğünü, 17 kişinin yaralandığını söyledi. Jiji, askeri kışlaya yapılan akında ise bir askerin hayatını kaybettiğini kaydetti.

ÜLKEDEKİ GÜVENLİK SORUNU DEVAM EDİYOR

Sudan‘dan 2011’de bağımsızlığını kazanan Güney Sudan’da, kabileler ortasında sığır hırsızlığı, çocuk kaçırma, toplu tecavüz ve katliam olayları hayvancılıkla uğraşan göçebe topluluklar ortasında uzun süren kan davalarına yol açıyor. Şubat 2020’de birlik hükümetinin kurulduğu ülkede ekonomik kriz ve güvenlik sorunu sürüyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER UYARMIŞTI

Güney Sudan’daki Birleşmiş Milletler Misyonu, geçen hafta iki küme ortasındaki beklenen bir çatışmaya karşı ihtarda bulunmuştu.

Kaynak: AA / Şimdiki

Yorum yapın