“Devletin içindeki çete yapılanmalarıyla ilgili savların araştırılması” önerisi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Şurası’nda bugün; HDP Kümesi’nin, “Devlet içindeki çete yapılanmalarıyla ilgili argümanların araştırılması” emeliyle verdiği Meclis Araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi görüşüldü. Önergenin münasebetini HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, açıkladı.

“TBMM SÜRATLİCE EL ATMALI”

Çepni, “Tüm toplumun büyük bir kaygıyla izlediği çeteleşme, mafyalaşma, bunların devletle bağlantısı ve siyasi cinayetlerle ilgili tezlerin araştırılmasını istiyoruz. Doğal olarak da TBMM’nin bu mevzuda yapması gereken en temel işlerden bir adedinin buna süratlice el atması ve bu hususta direkt bir sorumluluk almasını beklemektir.” dedi.

“TÜRKİYE TARİHİ AYDINLATILMAMIL CİNAYETLERLE DOLUDUR”

Faili meçhul cinayetlere dikkat çeken Çepni, “Türkiye tarihi bir teki dahi aydınlatılmamış cinayetlerle doludur; binlerce faili meçhul gözaltında kayıplar ve siyasi cinayetler. Bırakın bu cinayetlerin, bu kabahatlerin aydınlatılmasını, bırakın bunlarla ilgili sağlıklı bir kovuşturmanın yürütülmüş olmasını, tam bilakis tüm bu cürümler neredeyse bir yönetme biçimi haline gelmiştir; katiller bırakın cezalandırılmayı ödüllendirilmişlerdir. Göstermelik yargılamalarla kimi mahkeme kararları ortaya çıkmasına karşın sonuçta gördüğümüz gerçek şu ki bütün bu katiller ve şebekeler sonuçta ödüllendirilmişlerdir.” diye konuştu.

“TETİĞİ ÇEKENLER GÖSTERMELİK CEZA ALMIŞTIR”

Suçluların kâfi cezaları almadığını söz eden Murat Çepni, şunları söyledi: “Tetiği çekenler göstermelik olarak ceza almıştır ancak tetiği çektirenler, bunun ardındaki şebekeler gizlenmiş ve bunlar direkt siyasetin merkezine yürümüşlerdir. Türkiye’de çeteleşme ve uyuşturucu trafiği artık çok çıplak bir biçimde yaşanıyor. Sokaklar uyuşturucu çetelerinin, mafyaların, mafya babalarının hesaplaşma yerine dönüşmüş durumdadır ve bu hesaplaşmalar içerisinde hatasız beşerler yoldan geçerken, meskeninin balkonunda otururken hayatlarını kaybetmişlerdir. Sokaklar hata şebekelerinin hesaplaşma yerine dönüşmüştür. Uzun namlulu silahlarla çeteler birbiriyle hesaplaşmaya girişmişlerdir ve milletlerarası uyuşturucu çetelerinin baronları, çete şefleri Türkiye’yi yer edinmişlerdir, yurt edinmişlerdir.”

“MUTLAK BERBATLIĞIN TİMSALİDİR”

HDP’nin önergesi üzerine YETERLİ Parti Kümesi ismine kelam alan Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, “Demokratik devletler yasal düzenekler dışında hiçbir adım atmaz, legal kuralların dışına çıkmaz; aksi takdirde devlet olma vasfını, devlet olma meşruiyetini kaybeder, egemenliğini yitirir. Tarih boyunca birçok ülkede devleti içeriden ele geçirmeye ya da devletle iş birliği yapmaya yeltenen bu çeşit yapılanmalar var olmuştur. Bunlar, mutlak berbatlığın timsalidir. Ülkemizde de benzeri teşebbüsler olmuştur, olmaya devam etmektedir. Bu cins yapılanmalar kalleştir zira kendilerine ilişkin olmayan imkanları kendi çıkarları için kullanıp bunu ideoloji ve pahalar madrabazlığıyla yasallaştırmaya çalışırlar; kalleştirler zira kendilerine ilişkin olmayan imkanları istismar ederler; kalleştirler zira gasp ettikçe ideolojik telaffuzlarını abartırlar, ezdikleri pahaları kutsadıklarını öne sürerler; kalleştirler zira olmayan düşmanlar yaratırlar” diye konuştu.

MEHMET AĞAR’IN KELAMINI HATIRLATTI

CHP Kümesi ismine konuşan Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, tam 30 yıl evvel bugün öldürülen araştırmacı gazeteci, muharrir Uğur Mumcu’yu anarken, “Uğur Mumcu katledildiğinde periyodun İçişleri Bakanı, bugün de ismi bir dizi karanlık işlerle anılan Mehmet Ağar’ın ‘Tuğlayı çekersek duvar yıkılır’ kelamı vicdan sahibi olan herkesin yüreğini dağlamaktadır” dedi.

“SİNAN ATEŞ EVRAKI, KAPATILMAK İSTENİYOR”

Aytekin, “Türkiye’de devlete sızan ve hukukun dışına çıkanlar, sırtı sıvazlananlar toplum vicdanında büyük travmalara sebep oldu. Metin Göktepe, Musa Anter, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Tahir Elçi; daha geriye gittiğimizde Ümit Kaftancıoğlu, Cavit Orhan Tütengil ve Abdi İpekçi… Hepsi devletin içerisine sızmış çetelerin, cürüm örgütlerinin, yabancı servislerin kurbanıdır ve tüm bunlarla ilgili gerçek bir hesap sorma tüm ailelerin ve toplumun beklentisidir. Derin mahfillerde belgelerin karartılmasına bir sefer göz yumulduğunda faili meçhuller sürmeye devam eder. Bugün ise Sinan Ateş evrakı tıpkı zihniyet tarafından kapatılmak istenmektedir. TBMM bu karanlıkla yüzleşmek, üzerine gitmek zorundadır; bunu adaletin gelmesi için yapmak zorundadır. Buradan bir kere daha güçlü bir formda söylüyoruz; o tuğla çekilecekse çekilsin ve o duvar yıkılacaksa yıkılsın. Kâfi ki gerçekler ve gerçek failler ortaya çıksın” diye konuştu.

“KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMADIK”

Ak Parti Kümesi ismine kelam alan Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Bir periyot ülkenin dört bir yanında türemiş, kerameti kendinden menkul, cafcaflı lakaplarla anılan kelamda babaların racon kestiği Türkiye’yi hukuktan öteki tekniklerin geçerli olmadığı bir düzeye getirdik. Bilhassa uyuşturucu kabahatleriyle çaba ederken kimsenin gözünün yaşına bakmadık. Dünyada uyuşturucu cürümlerine en ağır cezaların verildiği ülkelerin başında geliyoruz” dedi.

AK PARTİ VE MHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

HDP’nin “devlet içindeki çete yapılanmalarla ilgili savların araştırılması” için verdiği önergenin öne alınması önerisi AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: ANKA / Yeni

Yorum yapın