Akşener ile Kılıçdaroğlu bir ortaya geldi! İşte görüşmede ele alınan 3 kritik husus

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun (İBB) Yüksek Seçim Şurası (YSK) üyelerine hakaretten 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası almasının akabinde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener ortasında iplerin gerildiği tezleri kamuoyuna yansıdı. İmamoğlu’nun mahpus cezası aldığı gün Kılıçdaroğlu Almanya’da temaslarda bulunurken, Saraçhane’deki akşam mitingine İBB Lideri’yle Meral Akşener’in katılması tezleri alevlendirdi.

SARAÇHANE MİTİNGİNDEN SONRA BİRİNCİ BULUŞMA

Kriz argümanları gündemdeki yerini korurken, iki başkan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Ankara Çankaya’daki Ahlatlıbel Tesisleri’nde bir ortaya geldi. Saraçhane mitinginden sonra birinci sefer buluşan Kılıçdaroğlu ve Akşener’in görüşmesi 19.45’te başladı. Görüşme basına kapalı gerçekleştirirken, görüşme 2 saatten fazla sürdü. Başkanlar, toplantının akabinde açıklama yapmadan tesislerden ayrıldı.

YOL HARİTASI ELE ALINDI

Ahlatlıbel Tepesi’nde hangi bahislerin görüşüldüğü merak konusu oldu. Altılı Masa’nın yol haritasını pahalandıran Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener, 5 Ocak’ta yapılacak Altılı Masa toplantısını da görüştü.

CUMHURBAŞKANI ADAYI KONUŞULDU

6 siyasi partinin karar vereceği cumhurbaşkanı adayı için zamanlama konusunun da ele alındığı tepede, “Altılı Masa dağılır mı, başkanlar ortasında gerginlik mi var?” telaffuzlarını sonlandırma konusunda uzlaşmaya varıldığı belirtildi.

AK PARTİ’NİN BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ GÖRÜŞÜLDÜ

Kılıçdaroğlu ve Akşener’in görüşmede ele aldığı mevzular ortasında, AK Parti ve MHP’nin TBMM’ye sunduğu başörtüsü kapsamında anayasa değişikliği de yer aldı. Kılıçdaroğlu, iktidarın teklifine dayanak vermeyeceklerini vurgularken, Akşener ise alışılmamış kıyafetlere kapı açacak ve toplumun bir kısmını müdafaasız bırakacak düzenlemenin revize edilmesi halinde dayanak vermeyi düşündüğünü söyledi.

İKİ ÖNDER TIPKI GÖRÜŞTE BİRLEŞTİ

Kulis bilgisine nazaran, Altılı Masa’nın başörtüsü ve bayan kıyafet özgürlüğü üzere hususlarda yeni bir teklif hazırlayarak Meclis’e götürebileceği tabir edildi. Akşener ve Kılıçdaroğlu, kelam konusu tartışmaların, asıl sorun olan ekonomik krizi gölgelediği, bu durumun iktidarın işine yaradığı görüşünde birleşti.

Yorum yapın