ABD ve İsrail’den ortak askeri tatbikat! İran’a gözdağı verdiler

İsrail ve ABD orduları, hazırlık durumunu test etmek ve ortalarındaki operasyonel ilgiyi güçlendirmek için İsrail‘de ve Akdeniz açıklarında kapsamlı askeri tatbikata başladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, ABD Merkez Komutanlığı ile “Juniper Oak (Ardıç Meşe) Ortak Tatbikatı’nın başlatıldığı belirtildi.

AĞIR BOMBARDIMAN UÇAKLARI KATILACAK

Açıklamada, İsrail deniz kuvvetlerine ilişkin füze taşıyan gemiler ve denizaltı ile ABD uçak gemisinin ortak tatbikat yapacağı söz edilerek, “İsrail ve ABD hava kuvvetlerinin, çok sayıda savaş uçağı, nakliye uçakları, insansız hava aracı, keşif uçakları, ABD’nin ağır bombardıman uçaklarının iştirakiyle farklı senaryolar tatbik edeceği” aktarıldı.

UZUN MENZİLLİ ROKETLER FIRLATILACAK

Tatbikata hem savaş uçakları hem bombardıman uçaklarına yakıt ikmali yapacak İsrail’in Re’em (Boeing 707) ve ABD’nin Boeing KC-46A tanker uçaklarının da katılacağı bilgisi verilen açıklamada, “kara kuvvetlerinin ortak eğitim gerçekleştireceği ve ABD’nin roket sistemi HIMARS’tan ve İsrail’in sistemlerinden uzun menzilli roketler fırlatılacağı” belirtildi.

6 BİN 400 ABD ASKERİ YER ALIYOR

İsrail gazetesi Yediot Ahronot’a nazaran, tatbikata 450’si karada, öbürleri USS George HW Bush uçak gemisinde olmak üzere 6 bin 400 ABD askeri katılacak. Kelam konusu uçak gemisinde tatbikata katılacak B-52 bombardıman uçakları ile F-35, F-15, F-16 ve F-18 savaş uçaklarının yer aldığı aktarılan haberde, tatbikata ortalarında nükleer silah taşıyabilen bombardıman uçaklarının da bulunduğu 142 uçağın katılacağı belirtildi.

“İRAN’A TAARRUZ SENARYOSU İÇİN EĞİTİM ALACAK”

Haberde, “(Askeri) kuvvetler, düşman bir ülkenin topraklarına girme, gelişmiş hava savunma sistemlerini aşma ve yer altında korunan amaçları imha etme üzere İran‘da bir taarruz senaryosu için eğitim alacak.” sözleri kullanıldı. Gazete, bunun geçen yıldan bu yana her iki ordunun hava kuvvetlerinin İran‘ın nükleer tesislerine akın simülasyonu yaptığı üçüncü tatbikat olacağını kaydetti.

“İRAN, İKİ ÜLKENİN NELER YAPABİLECEĞİNİ ANLAYACAKTIR”

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde, tatbikat “iki ülke ortasındaki şimdiye kadarki en kıymetli ortak askeri tatbikat” olarak nitelendirildi. Haberde, ABD’li bir yetkilinin, “Tatbikat, Ukrayna’daki savaş ve Çin tehdidinin ABD’nin İran tehdidini görmezden gelmesine neden olmayacağı bildirisini taşıyor. İran, tatbikatın gücünü ve ölçeğini görerek iki ülkenin neler yapabileceğini anlayacaktır.” tabirlerine yer verildi. Tatbikatın cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: AA / Aktüel

Yorum yapın